728×90
728×90
728×90

NEW ENGLAND PATRIOTSI OSVOJILI 53.SUPER BOWL

New England Patriotsi iz Bostona su osvojili 53.Super Bowl pobjedivši Los Angeles Ramse 13:3. Super Bowl je godišnje finale američkog nogometa, najpopularnijeg sporta u Sjedinjenim Američkim Državama. New England Patriotsima to je ukupno 6.naslov prvaka od 11 finala čime su se izjednačili s Pittsburgh Steelersima kao najuspješnijim momčadima američkog nogometa. Trener New Englanda je legenda Bill Belichick (Biličić), 66-godišnji američki Hrvat podrijetlom iz Draganića kraj Karlovca čime se ponosi, njemu je ovo također 6.naslov prvaka od 9 finala, čime je postao najuspješniji trener u povijesti američkog nogometa. Quatterback (dodavač, playmaker, glavni igrač) New Englanda je legenda 41-godišnji Tom Brady kojemu je ovo također 6.naslov prvaka od 9.finala, čime je postao najuspješniji igrač u povijesti američkog nogometa.

1549304048141

New England Patriotsi su do svog 11.finala u povijesti došli prvo ostvarivši omjer 11-5 u regularnoj sezoni što im je omogućilo direktan prolaz u četvrtfinale. U četvrtfinalu su pobjedili Los Angeles Chargerse 41:28, a zatim u polufinalu Kansas City Chiefse 37:31 nakon produžetka. Los Angeles Ramsi su do svog 4.finala u povijesti, jednom su osvojili Super Bowl 2000.godine, došli prvo ostvarivši omjer 13-3 u regularnoj sezoni što im je također omogućilo direktan prolaz u četvrtfinale. U četvrtfinalu su pobjedili Dallas Cowboyse 30:22, a zatim u polufinalu New Orleans Saintse 26:23 nakon produžetka.

Finale, 53.Super Bowl, koje se održalo na Mercedes-Benz stadionu u Atlanti, je vjerojatno jedno od najneobičnijih u povijesti jer postignuto je rekordno malo poena 13-3, iako su finalisti bile dvije izuzetno ofenzivne momčadi. Mladi trener Los Angeles Ramsa 33-godišnji Sean McVay je nakon utakmice iskreno priznao da ga je legendarni trener Bill Belichick nadmudrio. Tijekom utakmice dominirale su obrane, pa je logično što je dvoboj završio s malo poena. Poluvrijeme je završilo samo 3-0 za New England nakon što je Gostkowski zabio “field goal” (slobodan udarac nogom). Obrane nisu popuštale ni nakon odmora u poluvremenu u kojem su u tradicionalnom glazbenom spektaklu ove godine nastupili Maroon 5, te reperi Travis Scott i Big Boi. Tek predkraj treće četvrtine Los Angeles Ramsi stižu do izjednačenja 3-3 također field goalom kojeg je zabio Zuerlein. Pobjednik je odlučen u posljednjoj četvrtini, kada je iskusni Brady povukao sjajan napad, a na kraju je egzekutor bio Michel koji je utrčao u zadnju zonu za polaganje, tj.postigao “touchdown”. Gostkowski je zabio dodatni poen i New England je poveo s 10:3. Nešto kasnije Gostkowski ponovo field goalom potvrđuje pobjedu 13:3. U momčadi New Englanda kroz cijelu utakmicu posebno se istaknuo wide receiver (hvatač) Julian Edelman koji je na terenu imao čak 10 hvatanja i osvojio 141 jard, te je zato potpuno zasluženo dobio titulu MVP finala (najkorisniji igrač finala). S druge strane mladi 24-godišnji quatterback (dodavač) Jared Goff iz Los Angeles Ramsa nije imao svoju večer. Los Angeles se mučio u napadu, dodavač Goff kroz utakmicu nije uspijevao pronalaziti kvalitetno svoje hvatače. New England Patriotsi predvođeni iskusnim majstorima trenerom Belichickom i dodavačem Bradyijem su kontrolirali utakmicu, prelomili je u zadnjoj četvrtini i zasluženo pobjedili.